Τετάρτη 6 Απριλίου 2022

ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ - ΟΦΙ 2-3. Μεγάλο διπλό σωτηρίας...

Ο  ΟΦΙ  πέτυχε  μεγάλη  νίκη σήμερα  στην Αρτα. Μιά νίκη  που  οδηγεί  στην σωτηρία και  στην παραμονή  στην κατηγορία  εκτός  αν  αυτοκτονήσει  στους  τελευταίους έξι  αγώνες που απομένουν.

Κορυφαίος του γηπέδου ο Άλεξ Μεσσιδόρο που έκανε ότι ήθελε την άμυνα των γηπεδούχων, σκόραρε (ένα γκολ), δημιούργησε (τα άλλα δύο) και ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μονόλογος του ΟΦΙ  με ένα γκολ και ορισμένες πολύ καλές ευκαιρίες, κάτι που ανάγκασε τον Κώστα Φραντζέσκο σε τριπλή αλλαγή μόλις στο 34ο λεπτό.

Ο ΟΦΙ προηγήθηκε μόλις στο 9ο λεπτό. Εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια του Άλεξ Μεσσιδόρο, ο οποίος ξεπέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πάσαρε στον Πάτρικ Βουό, ο οποίος άνοιξε το σκορ (0-1).

Τρία λεπτά αργότερα οι ίδιοι πρωταγωνιστές απείλησαν εκ νέου, αλλά η κεφαλιά του Βουό ήταν άστοχη.

Στο 17ο λεπτό ο Μεσσιδόρο επιχείρησε νέα φοβερή ατομική προσπάθεια, αλλά το πλασέ του έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά του διχτύων του Λάζαρεβς.

Ο Λετονός τερματοφύλακας των γηπεδούχων ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στο 32′ όταν σταμάτησε σε διαδοχικά τετ α τετ αρχικά τον Ντέτλερ κι εν συνεχεία τον Μούλερ, ενώ ένα λεπτό αργότερα μπλόκαρε το σουτ του Ντέτλερ.

Η πρώτη ουσιαστικά επικίνδυνη στιγμή της ομάδας της Άρτας στα καρέ του Μανουσάκη καταγράφηκε στο 39ο λεπτό όταν το σουτ του Κορέλα έβγαλε σε κόρνερ ο Μανουσάκης.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στο “ίσια”. Ο Μπεκατώρος σέντραρε από αριστερά και ο Κωνσταντίνος Κορέλας μέσα στη μικρή περιοχή νίκησε τον Μανουσάκη ισοφαρίζοντας (1-1).

Άμεση όμως ήταν η απάντηση του ΟΦΙ. Στο 54ο λεπτό λεπτό ο Μπρίαν Μπενίτεζ απείλησε (ήταν άστοχος) και ένα λεπτό αργότερα ο Μεσσιδόρο “χτύπησε”.

Στο 55′ ο Άλεξ Μεσσιδόρο από δημιουργό (του πρώτου γκολ) μετατράπηκε σε εκτελεστή (του δεύτερου). Ο Αργεντινός αμυντικός απέφυγε τους αμυνόμενους και με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ξαναέδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Ιεράπετρας (1-2).

Τέσσερα λεπτά αργότερα (59′) ο Μεσσιδόρο, που έκανε ότι ήθελε την άμυνα του Καραϊσκάκη, πλησίασε και πάλι στην περιοχή και σούταρε με τον Λάζαρεβς να βγάζει σε κόρνερ με υπερένταση.

Ο Καραϊσκάκης απείλησε με εκ νέου ισοφάριση στο 68′, αλλά ο Μανουσάκης μπλόκαρε την προβολή του Μίλιτς (έπειτα από σέντρα του Πέδρο).

Η Λασιθιώτικη ομάδα πήρε “αέρα” δύο τερμάτων στο 75ο λεπτό. Ο Μεσσιδόρο εκτέλεσε φάουλ πλασαριστά στον Λούκας Νεκούλ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή κι έστειλε -με σουτ- τη μπάλα στα δίχτυα του Λάζαρεβς (1-3) λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι.

Στο 83′ Άλεξ Μεσσιδόρο βγήκε στην αντεπίθεση , αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λάζαρεβς, ο οποίος έδιωξε με το ένα χέρι. Η μπάλα κατέληξε στον Βουό που ήταν άστοχος.

Οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι στο 88ο λεπτό μειώνοντας στο γκολ με κεφαλιά του Μίλιτς έπειτα από σέντρα του Γαλέαδη (2-3), ενώ στις καθυστερήσεις (90+3′) άγγιξαν την ισοφάριση με τον… τερματοφύλακάς τους.

Ο Λάζαρεβς προωθήθηκε και έπιασε την κεφαλιά με τους αμυνομένους του ΟΦΙ να διώχνουν προ της γραμμής, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Μίλιτς ήταν άστοχος.

Διαιτητής: Μπεκιάρης (Καρδίτσας)
Βοηθοί: Μπαλτάς (Αχαΐας) – Λιόντος (Ηπείρου)
4ος διαιτητής: Μπαΐλης (Πρέβεζας-Λευκάδας)

Καραϊσκάκης (Κώστας Φραντζέσκος): Λάζαρεβς, Πριόνας (34′ Χελοβάνι), Μπεκατώρος, Γιαννιώτης, Κλιγγόπουλος (64′ Γαλεάδης), Κρισμάρεβιτς. Δερμιτζάκης (34′ Πέδρο Ενρίκε), Βαφειάδης (34′ Νταλακούρας), Μίλιτς, Κορέλας (80′ Κοντοπούλης), Ντοναλντόνι.

ΟΦ Ιεράπετρας (Στάικος Βεργέτης): Μανουσάκης, Ντι Λορέντσο, Βιβάνκο, Ντέτλερ, Κατάλντι, Καλλιτσουνάκης, Λεμονής, Μούλερ (70′ Νεκούλ), Μεσσιδόρο, Βουό, Μπενίτεζ.