Δευτέρα 18 Απριλίου 2022

ΟΦΙ - ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ 2-2

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο Βουζουνεράκειο ανάμεσα στον τοπικό ΟΦΙ και τον Διαγόρα Ρόδου(2-2).

Ο ΟΦΙ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μέχρι το 18′ είχε πετύχει δύο γκολ έχοντας τουλάχιστον 4 κλασικές ευκαιρίες. Η πρώτη έγινε γκολ. Στο 6′ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νεκούλ, ο Αντερέγκεν με κεφαλιά τροφοδότησε τον Καλλιτσουνάκη και ο τελευταίος με νέα κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Τεράστια ευκαιρία στο 9′ για τον ΟΦΙ. Κάθετη πάσα του Νεκούλ στον Αντερέγκεν, ο οποίος από θέση τετ-α-τετ πλάσαρε στο κάθετο δοκάρι του Μπίντση. Εξαιρετικό ξεκίνημα από τους γηπεδούχους που στο 14′ από κάθετη πάσα του Καλλιτσουνάκη στον Αντερέγκεν, ο οποίος πρόλαβε τον Μπίντση, ωστόσο πλάσαρε στο δοκάρι. Το 2-0 έγινε στο 18′. Σέντρα του Μούλερ, ο Χιμένεθ με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι βρήκε δίχτυα. Ο Διαγόρας προσπάθησε να βγάλει αντίδραση. Πρώτη ευκαιρία στο 20′ με τον Σότο να λέει όχι στον Τσιαντούλα. Τεράστια ευκαιρία για τον Διαγόρα ένα λεπτό μετά. Μετά την εκτέλεση κόρνερ του Μπαστιάνου, ο Ζούνης ανενόχλητος πήρε την κεφαλιά, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει δίχτυα! Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 24′. Μετά από γύρισμα του Σινγκ, ο Μπαστιάνος εξ επαφής δεν μπόρεσε να τελειώσει την φάση! Τελικά το γκολ ήρθε στο 34′ με πέναλτι που κέρδισε ο Μπαστιανός και μετέτρεψε σε γκολ ο ίδιος.

Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στον Διαγόρα που έψαχνε τρόπο να ισοφαρίσει. Ο ΟΦΙ δεν μπόρεσε να κρατήσει το υπέρ του σκορ. Σέντρα σουτ του Μπαστιάνου, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Σότο στο 51′. Σουτ του Λαμπίδη έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα στο 70′. Το 2-2 έγινε στο 73′. Σέντρα του Ζούνη από τα δεξιά, ο Μπλάνκο με πλασέ σε κενή εστία έφερε το ματς στα ίσα. Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες προσπάθησαν τουλάχιστον να μην χάσουν και το 2-2 έμεινε ως το τέλος.

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Βεργέτης): Σότο, Μούλερ, Ντι Λορέντζο, Βιβάνκο, Ντέτλερ, Λεμονής, Καλλιτσουνάκης (71′ Καραμπέτσος), Νεκούλ, Κάρδαρης (46′ Ψάνης), Χιμένεθ, Αντερέγκεν.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ (Προβίδας): Μπίντσης, Τάτσης, Ζούνης (74′ Μπούμπας), Ρουγκάλας, Γιώργου, Τοπάλ, Παραστατίδης, Τσιαντούλας (79′ Σάιμπερτ), Σινγκ (57′ Μπλάνκο), Μπαστιάνος, Λαμπίρης.