Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2019

ΟΦΙ - ΝΕΑΠΟΛΗ 4-1.

Τα  αυτονόητα  έκαναν  οι  παίκτες  του  ΟΦΙ  πριν  λίγο , και  κάτω  από  συνεχή  βροχή , έπαιξαν  πολύ  καλό  ποδόσφαιρο  και  κέρδισαν  με  4-1  την  Νεάπολη. Επέστρεψε  λοιπόν  ο   ΟΦΙ  στις  νίκες  μετά  από  τέσσερις  άσχημες  αγωντιστικές , και  επέστρεψε  και  στην πρώτη θέση  καθώς ο Γιούχτας  είχε  ρεπό και ο Εθνικός  έχασε  στο  Ηράκλειο  από  τον  ΠΟΑ.

Η ομάδα μας επικράτησε 4-1 στο Λασιθιώτικο ντέρμπι της ΑΕ Νεάπολης και με τις απώλειες βαθμών από Εθνικό και Ιωνικό, επέστρεψε ξανά στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο κόσμος έδωσαν συγκλονιστικό παρών παρά την δυνατή βροχή και αποτέλεσε τον «12ο παίκτη».  Τα παιδιά του Ιωάννη Μάγγου συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν στο παιχνίδι με το Κερατσίνι, στο οποίο άλλοι παράγοντας μας στέρησαν τους τρεις βαθμούς. Σήμερα όμως ο ΟΦΙ είχε αποτελεσματικότητα και βρήκε τα γκολ που του έλλειπαν ώστε να φέρει το παιχνίδι εκεί που έπρεπε. Με τα τέρματα του Παπαδόπουλο στο 9΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και του Μαρτσάκη σε 22΄ και 39΄ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο 3-0. Ενώ στην επανάληψη με χαμηλή ταχύτητα και κάνοντας διαχείριση ο Βιγιαφάνε πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ στο 56΄ για το 4-0 και το σκορ έκλεισε ο Βασιλόπουλος για λογαριασμό της ΑΕ Νεάπολης στο 68λεπτό.
Φάσεις και γκολ:
Α΄ ημίχρονο
7΄ κόρνερ Παπαδόπουλου, δημιουργήθηκε σύγχυση στην περιοχή, από κοντά σουτ του Κορέτα στα σώματα.
8΄ ανατροπή του Παπαδόπουλου από τον Βλαχάκη δίνεται πέναλτι για τον ΟΦΙ
Γκολ 9΄ το εκτελεί εύστοχα ο Παπαδόπουλος 1-0.
15΄ μπαλιά Χύσι, ο Μαρτσάκης σουτάρει, διώχνει ο Σταυριανουδάκη.
Γκολ 22΄ σέντρα του Μούτσα από αριστερά, ο Μαρτσάκη με δυνατό σουτ από το σημείο του πέναλτι πέτυχε το 2-0.
27΄ καλό διαγώνιο σουτ Βιγιαφάνε εκτός περιοχής στο οριζόντιο δοκάρι.
35΄ σέντρα σουτ του Μούτσα από αριστερά διώχνει σε κόρνερ ο Σταυριανουδάκης
37΄ καλό σουτ Παπαδόπουλου εκτός περιοχής αποκρούει ο Σταυριανουδάκης
38΄ απευθείας κόρνερ με πολύ φάλτσο από τον Παπαδόπουλο, διώχνει δύσκολα ο Σταυριανουδάκης
Γκολ 39΄ ο Μούτσα από αριστερά βγάχζει την σέντρα και ο Μαρτσάκης από κοντά με πλασέ κάνει το 2-0.
41΄ καλό σουτ του Βιγιαφάνε από το ύψος της περιοχής διώχνει  ο Σταυριανουδάκης.

Β΄ ημίχρονο
47΄ σέντρα σουτ του Καραγιάννη περνάει μόλις άουτ.
51΄ ατομική ενέργεια Παπαδόπουλου και σουτ άουτ.
Γκολ 56΄ από προσπάθεια του Μπάμπη αριστερά, ο Βιγιαφάνε πιάνει δυνατό σουτ στην κίνηση εκτός περιοχής και κάνει το 4-0.
62΄ σουτ Βιγιαφάνε εκτός περιοχής ο Σταυριανουδάκης διώχνει και στην επαναφορά σουτ του Γκέκα άουτ.
64΄ καλό σουτ Βιγιαφάνε εντός περιοχής περνάει άουτ
Γκολ 68΄ από φάουλ του Ταβλαδωράκη, κεφαλιά πάσα Περάκη, ο Βασιλόπουλος από κοντά με πλασέ μειώνει σε 4-1
70΄ σουτ Παπαδόπουλου εκτός περιοχής διώχνει ο Σταυριανουδάκης
71΄ κόρνερ Παπαδόπουλου, σουτ Τζελέπη από το σημείο του πέναλτι, διώχνει πάνω στην γραμμή ο Νάνο.