Τετάρτη 16 Μαρτίου 2022

ΖΑΚΥΝΘΟΣ - ΟΦΙ 1-1. Πολύ άδικο σκορ.

Ο ΟΦΙ ήταν πολύ καλύτερος και έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να φύγει με το διπλό από τη Ζάκυνθο , δυστυχώς  όμως έχασε  σωρεία ευκαιριών για να φύγει νικητής.

Ο  ΟΦΙ  θα μπορούσε στο 14' να είχε ανοίξει το σκορ, αλλά το δυνατό σουτ του Αντερέγκεν σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Μπαρμπόπουλου. Οι παίκτες του ΟΦΙ  κατάφεραν τελικά να πάρουν το προβάδισμα στο 36' με τον Ντέτλερ να ανοίγει το σκορ με γυριστό σουτ, όμως στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους η Ζάκυνθος βρήκε την απάντηση ισοφαρίζοντας σε 1-1 με τον Μπαζάν.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο ΟΦΙ  έφτασε μια ανάσα από το να πάρει ξανά το προβάδισμα, αλλά ο Αντερέγκεν δεν κατάφερε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Μπαρμπόπουλο. Το παιχνίδι είχε ανοίξει πολύ με τις δύο ομάδες να είναι στην επίθεση και τον ΟΦΙ  στο 67' να χάνουν ακόμα μια τεράστια ευκαιρία όταν ο Άργκους πάνω στη γραμμή απομάκρυνε την προσπάθεια του Νεκούλ, ενώ ο ίδιος παίκτης της Ζακύνθου λίγο αργότερα και πάλι πάνω στη γραμμή έσωσε σουτ του Αντερέγκεν!

Το 1-1 έμεινε ως το τέλος, με τη Ζάκυνθο να ολοκληρώνει το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Μπαζάν. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΟΦΙ είχε ακόμα μια σπουδαία ευκαιρία με τον Μίλερ, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Ζάκυνθος (Νόλης): Μπαρμπόπουλος, Καραμί, Οντόνε, Άργκους, Καλλιβωκάς, Κιτόκο, Νικολακόπουλος (68′ Σολ), Σούρμπης (46′ Ντάσης), Εντουάρντο (33′ λ.τ Μπαζάν), Τσιμέλι, Ελ Γκανάσι (76′ Λάμπογλου)

ΟΦ Ιεράπετρας (Βεργέτης): Μανουσάκης, Κάρδαρης, Ζήσης (55′ Μίλερ), Ντι Λορέντζο, Τορίμπιο, Λεμονής, Μεσσιδόρο, Κατάλντι, Νεκούλ, Ντέτλερ, Αντερέγκεν