Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2020

ΟΦΙ - ΤΡΙΓΛΙΑ 3-0

Επιστροφή στις νίκες με καλό ποδόσφαιρο και ωραία ατμόσφαιρα στο «Πέτρος Βουζουνεράκης» για τον ΟΦΙ. Σε ένα ιδιαίτερο παιχνίδι λόγω της επιστροφής σαν αντίπαλος του Ιωάννη Μάγγου με τον οποίο ζήσαμε μεγάλες στιγμές, η ομάδα μας επικράτησε 3-0 της Τρίγλιας Χαλκιδικής. Με το τρίποντο σήμερα και αυτό με τον Ιάλυσο στα χαρτιά, η ομάδα μας αναρριχήθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας μαζί με Βέροια και Καβάλα. Οι ποδοσφαιριστές μας διδάχτηκαν από το μάθημα της προηγούμενης βδομάδας με τον Ολυμπιακό Βόλου, όντας σοφότεροι και βελτιωμένοι σε όλες τις γραμμές. Εκμεταλλεύτηκαν και πάλι το καλό ξεκίνημα με δύο γκολ στο πρώτο 30λεπτό μέσα από σπουδαία απόδοση και καλό ποδοσφαιρο με τα γκολ των Σκόνδρα 15΄ και Μηνά 28΄.
Η Τρίγλια αναμενόμενα αντέδρασε καθώς είναι μια πολύ ποιοτική ομάδα με ψηλού επιπέδου ποδοσφαιριστές και έχασε δύο καλές ευκαιρίες αλλά ο Καραγκιολίδης αποδείχθηκε καθοριστικός. Είχαμε και εμείς φάσεις για να αυξήσουμε το σκορ για να κλείσει το ημίχρονο 2-0 με τον αέρα να είναι σύμμαχος μας.
Στην επανάληψη η ομάδα της Χαλκιδικής είχε υπέρ της τον δυνατό άνεμο, πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή αλλά δεν μας απείλησε σοβαρά. Ήρθε γρήγορα το 3-0 στο 57΄ με τον Κατσικοκέρη και εκεί τελείωσε το ενδιαφέρον για τον τελικό νικητή.
Αξίζει να αναφέρουμε ότι λίγα λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα ο σύνδεσμος οργανωμένων φιλάθλων μας «Κουρήτες» βράβευσαν τον Ιωάννη Μάγγο με ανθοδέσμη και πάνω από 850-900 φίλαθλοι κατά χειροκρότησαν τον Καρδιτσιώτη τεχνικό.
Φάσεις και γκολ
Α΄ ημίχρονο
8΄ σουτ Μηνά από το ημικύκλιο της περιοχής άουτ.
Γκολ 15΄ συνεργασία Μπάμπη-Χαντί και πάσα με την μια Μηνά σε Σκόνδρα που βγαίνει τετ τα τετ και με πλασέ σκοράρει 1-0.
25΄ ο Χαντί εκτελεί φάουλ δεξιά με φάλτσο πέρασε από πολλά σώματα και ο Γιαγκόζης είχε κακή αντίδραση με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Το τέρμα ακυρώθηκε σαν οφσάιντ με τους Κατσικοκέρη-Μηνά να κλείνουν το οπτικό πεδίο του Γιαγκόζη.
Γκολ 28΄ φάουλ από την ίδια θέση με το προηγούμενο, το εκτελεί αυτή την φορά ο Μηνάς με προς την αριστερή πλευρά, η μπάλα χτυπάει στο χόρτο παίρνει δύναμη και καταλήγει στα δίχτυα 2-0.
31΄ σουτ του Ντούνγκα από δεξιά αποκρούει σωτήρια ο Καραγκιολίδης, νέα προσπάθεια του Ναζλίδη που πλασάρει και στην γραμμή διώχνει ο Σμίλτος.
34΄ συνεργασία Κατσικοκέρη-Χαντί, ο τελευταίος πέρασε στον Μπάμπη αριστερά που σουτάρει από καλή θέση άουτ.
42΄ σέντρα από δεξιά του Σκόνδρα, κεφαλιά από κοντά του Κατσικοκέρη μόλις άουτ.
44΄ ο Ντούγκα και πάλι σουτάρει από μέσα δεξιά, ο Καραγκιολίδης κάνει μια ακόμα μεγάλη επέμβαση και ο Μάγκας έδιωξε προ του Ναζλίδη.
45+1 καλό κοντρόλ και σουτ εκτός περιοχής του Ντούνγκα άουτ.

Β΄ ημίχρονο
Γκολ 57΄ ξεδιπλώνεται ο ΟΦΙ και ο Μπάμπης βγαίνει σαν εξτρεμ από αριστερά, βγάζει σέντρα ακριβείας και ο Κατσικοκέρης με κεφαλιά από την μικρή περιοχή σκοράρει και κάνει το 3-0.
68΄ δυνατό σουτ Ναζλίδη από το ύψος της περιοχής μόλις άουτ.
92’  καλή σέντρα αριστερά του Κουρέλλα, κεφαλιά του Εδουάρδο από κοντά διώχνει σε κόρνερ ο Καραγκιολίδης.
94’  ο Χύσι φεύγει στο ανοιχτό γήπεδο βγάζει δεξιά στον Αποστολόπουλο που σουτάρει διαγώνιο και ο Γιαγκόζης διώχνει σε κόρνερ.
95΄ το κόρνερ εκτέλεσε ο Χιντζίδης, ο Σμίλτος έπιασε κεφαλιά από την μικρή περιοχή και ο Γιαγκόζης αποκρούει εντυπωσιακά, δεύτερη προσπάθεια και σουτ του Αποστολόπουλου από μέσα αριστερά άουτ.

ΟΦΙ(ΤΙΜΟΘΕΟΣ ΚΑΒΑΚΑΣ): Καραγκιολίδης, Αναστασόπουλος, Μπάμπης(77΄ Χιντζίδης), Τζελέπης, Σμίλτος, Μάγκας, Σκόνδρας, Βογιατζής, Κατσικοκέρης, Χαντί(71΄ Αποστολόπουλος), Μηνάς(82΄ Χύσι)
ΤΡΙΓΛΊΑ(ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΑΓΓΟΣ): Γιαγκόζης, Παντεκίδης, Μιλκούδης, Σγουρής, Ρογγότης(52΄ Εδουάρδο), Παπαστεριανός, Λεμονής, Κουρέλλας, Σερβανίδης(46΄ Παπαδημητρίου), Ντούνγκα(78΄ Μοσχάκης), Ναζλίδης.