Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2019

ΟΦΙ - ΚΑΒΑΛΑ 3-2. Αυτόν τον ΟΦΙ θέλουμε.

Τι  να  πεις  για  αυτόν  τον  ΟΦΙ;  Τι  να  πεις  για  αυτόν  τον  κόσμο; Ηταν  ένα  συγκλονιστικό  απόγευμα  στο  Βουζουνεράκειο , με  τον  ΟΦΙ  να  παίρνει  μια  μεγάλη νίκη  κόντρα  στην Καβάλα και να μένει μόνος  πρώτος  πλέον  στην  football league.

Ο  ΟΦΙ  προηγήθηκε  νωρίς  στο  15' με τον Παπαδόπουλο , όμως η Καβάλα  με  δύο ευκαιρίες έβαλε δύο  γκολ  για να λήξει  το  ημίχρονο με  1-2  παρά την υπεροχή  του  ΟΦΙ.
Η  έναρξη  του  δευτέρου  ημιχρόνου  κατά την γνώμη  μας  έκρινε τον αγώνα. Οι  παίκτες του ΟΦΙ μπήκαν με ψυχή , αποφασισμένοι  για  την ανατροπή και με την  τεράστια ώθηση των συγκλονιστικών Κουρήτων έκλεισαν  για  ένα δεκάλεπτο  την Καβάλα στην περιοχή της. Εγινε  2-2  στο  48' με  τον  Αναστασόπουλο  , πήρε  το  momentum  του  αγώνα  και  μέσα  σε  ένα  "φλεγόμενο" Βουζουνεράκειο  έφθασε  στο  3-2  με  τον Σέχου πιέζοντας  συνεχώς την Καβάλα.

Εβγαλαν πολύ  πάθος , είχαν  πολύ  ψυχή  όλοι  σήμερα. Και  οι  παίκτες και ο κόσμος. Το  3-5-2  του  Γιάννη  Μάγγου  λειτούργησε  άψογα αλλά  προπάντων φάνηκε  για  μιά  ακόμα φορά το μέταλο  του  ΟΦΙ  και  η  δύναμη  του  Βουζουνεράκειου.

Τώρα  ο  ΟΦΙ  είναι  μόνος  πρώτος  με  ότι  σημαίνει  αυτό.

Η  εικόνα  του  αγώνα;

Φάσεις και γκολ
5΄ σέντρα σουτ από δεξιά Μηνά άουτ
Γκολ 15΄ σέντρα Μηνά, κεφαλιά Κατσικοκέρη διώχνει ο Δημιζάς, στην επαναφορά, κοντρόλ και σουτ του Παπαδόπουλου στα δίχτυα 1-0.
Γκολ 20΄ σέντρα από δεξιά Παπαδόπουλου πλασέ από κοντά Χαντί 1-1.
Γκολ 30΄ σέντρα δεξιά Ορφανίδη πλασέ στο β΄ δοκάρι Βόσαλικ 1-2.
31΄ απευθείας Χιντζίδη διώχνει ο Δημιζάς
37΄ σουτ Σκόνδρα από την μικρή περιοχή, κόντρα και κόρνερ.
45΄ σουτ Κατσικοκέρη από το ύψος της περιοχής κόντρα σε αμυντικό και λίγο έξω.
46΄ σουτ Σκόνδρα μπλοκάρει ο Δημιζάς
48΄ σουτ Κατσικοκέρη διώχνει ο Δημιζάς νέο σουτ Χιντζίδη από αριστερά μόλις άουτ
Γκολ 50΄ σέντρα αριστερά Χιντζίδη, κεφαλιά Αναστασόπουλου 2-2.
53΄ πάσα Παπαδόπουλου, ο Χαντί σε θέση βολής πλασάρει, σώζει ο Καραγκιολίδης.
54΄ κόρνερ Ορφανίδη προβολή από κοντά Κουτσούμπα στο δοκάρι.
55΄ κόρνερ Χιντζίδη, κεφαλιά πρώτο δοκάρι Σμίλτου έξω.
73΄ πέσιμο Αναστασόπουλου εντός περιοχής από μαρκάρισμα του Κέθρι ζήτησε χλιαρά πέναλτι ο ΟΦΙ.
Γκολ 78΄ από κόρνερ του Χιντζίδη, η μπάλα πέρασε στην περιοχή, δημιουργήθηκε σύγχυση και ο Σέχου με πλασέ έκανε το 3-2.
89΄ σουτ του Μαρκόπουλου από καλή θέση πέφτει και μπλοκάρει ο Καραγκιολίδης.

ΟΦΙ: Καραγκιολίδης, Μηνάς, Τζελέπης, Χιντζίδης, Σέχου, Σμίλτος, Βογιατζής, Σκόνδρας, Κατσικοκέρης, Αναστασόπουλος, Παπαδόπουλος
Καβάλα: Δήμζας, Παπαστεριανός, Καζαντζίδης, Γαβριηλίδης, Κέρθικ, Βόσαλικ, Ορφανίδης, Μαϊδάνος, Χαντί, Κουτσούμπας, Παπαδόπουλος