Κυριακή 13 Ιανουαρίου 2019

ΟΦΙ - ΕΠΙΣΚΟΠΗ 2-1. Ανατροπή τίτλου.

Μεγάλη  νίκη  σήμερα  για  τον  ΟΦΙ  της  Επισκοπής  με  2-1. Μιά  Επισκοπή  που  ήρθε  για  την νίκη όμως  έπεσε  πάνω  σε  ένα  ΟΦΙ  στο δεύτερο  ημίχρονο  που  είχε  ψυχή πρωταθλητή.
Πριν αναλύσουμε όμως τον αγώνα , να  ευχαριστήσουμε  την Αστυνομική Διεύθυνση Ιεράπετρας που με την ψύχραιμη  στάση της σε διάφορες προκλήσεις , πρόλαβε  άσχημες  αντιδράσεις.
Με περίσσια ψυχικά αποθέματα λοιπόν ο ΟΦΙ έκαμψε την αντίσταση της Επισκοπής πραγματοποιώντας σπουδαία ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Το 0-1 των πολύ καλών στο ξεκίνημα φιλοξενούμενων, έγινε 2-1 στην επανάληψη, σε μια αντιστροφή δεδομένων και εικόνας, μέσα σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο. Ο κόσμος με την δυναμική του παρουσία παρά τις κακές καιρικές συνθήκες βοήθησε την ομάδα να βγάλει αντίδραση.
Το κακό πρώτο μέρος ευτυχώς δεν στοίχισε, διαμορφώνοντας μια κατάσταση μη αναστρέψιμη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον πρώτο Νίκο Κατσικοκέρη στο 41΄ έχοντας παράλληλα και κάποιες άλλες ευκαιρίες. Ο ΟΦΙ ήταν νωθρός σε αυτό το διάστημα, όμως θα μπορούσε να είχε πετύχει κάποιο τέρμα σε 1-2 περιπτώσεις όπως το δοκάρι του Χύσι.
Η φάση του αγώνα έλαβε χώρα στο 48΄ με πρωταγωνιστική τον Σωπασή που έχασε ένα ανεπανάληπτο  τετ τα τετ. Δεν έγινε το 0-2 σε αυτή την δύσκολη στιγμή και εν συνεχεία ο ΟΦΙ έβγαλε επιτέλους αντίδραση, ψυχικά αποθέματα και πολύ ενέργεια. Κυριάρχησε αγωνιστικά πίεσε με παιχνίδι από τα πλάγια και τελικά δικαιώθηκε στο 58΄ με τον Μαρτσάκη να ισοφαρίζει. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε με τους «ασπρομαυρους» να είναι καλύτεροι και να αναζητάνε το 2ο γκολ, το οποό βρήκαν στο 78΄. Με πέναλτι που έγινε πάνω στον Μαρτσάκη και το εκτέλεσε εύστοχα ο Παπαδόπουλος για το 2-1.
Η κρισιμότητα του αγώνα και η εξέλιξη του ήταν λογικό να επιφέρουν νεύρα, διακοπές και δύο αποβολές με τους Κούρτι και Κορομηλά να αποβάλλονται στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.
Φάσεις και γκολ

13΄σέντρα από αριστερά του Γεωργούλη, στο β΄ δοκάρι σουτ πάσα του Νάκκου και ο Κατσικοκέρης πλασάρει από κοντά άουτ.
14΄ από γέμισμα του Κούρτη κεφαλιά πάσα Κατσικοκέρη και σουτ από μέσα δεξιά της μικρής περιοχής του Σουμπασάκη άουτ.
18΄ σέντρα από δεξιά Αναστασόπουλου, κεφαλιά Χύσι στο κάθετο δοκάρι.
30΄ σέντρα Παπαδόπουλου από δεξιά, διώχνει με γροθιέ ο Νικηφόρος, σουτ στην κίνηση του Μηνά μόλις άουτ.
35΄ φάουλ σέντρα Παπαδόπουλου, κεφαλιά πάσα Χύσι στην μικρή περιοχή πέρασε από Τοπούζη, Μαρτσάκη.
38΄ σουτ από δεξιά σουτ του Αναστασόπουλου ψηλά άουτ.
Γκολ 41΄ από συνεργασία Σουμπασάκη που έβγαλε με την μια στον Κατσικοκέρη αυτός από θέση βολής με πλασέ έκανε το 0-1
46΄σέντρα σουτ του Μαρτσάκη περνάει από πολλά σώματα και καταλήγει άουτ
48΄ ο Σωπασής φεύγει πίσω από την σέντρα μόνος του και απέναντι από τον Πρίφτη πλασάρει άουτ.
Γκολ 58΄ από σέντρα του Παπαδόπουλου από δεξιά, λάθος διώξιμο του Νικηφόρου, ο Μαρτσάκης από κοντά με πλασέ ισοφάρισε 1-1.
59΄ πάσα Αναστασόπουλου στον Μαρτσάκη μέσα δεξιά, το σουτ  που επιχειρεί κολλάει στο λασπωμένο τερέν και δεν καταλήγει στα δίχτυα.
63΄ κόρνερ του Παπαδόπουλου στο β΄ δοκάρι, ο μόνος Μίγγας πιάνει κεφαλιά άουτ.
68΄ σέντρα από δεξιά του Μαρτσάκη πλασέ του Τοπούζη πάνω στο σώμα του Σαββίδη.
71΄ απευθείας φάουλ του Παπαδόπουλου από το ημικύκλιο άουτ.
77΄ από πάσα Αναστασόπουλου ο Μαρτσάκης μπαίνει από δεξιά ανατρέπεται από τον Νικηφόρο ο διαιτητής δείχνει πέναλτι.
Γκολ 78΄ ο Παπαδόπουλος το εκτελεί με ψυχραιμία και 2-1 για τον ΟΦΙ