Κυριακή 11 Μαρτίου 2018

ΟΦΙ - ΕΡΜΗΣ ΖΩΝΙΑΝΩΝ 2-1. Ψυχή Βαθιά.

Ηταν  το  συγκλονιστικότερο  παιγνίδι που  ζήσαμε  φέτος , και  έως  τώρα  βέβαια , στο  Βουζουνεράκειο. Ο  Ερμής  Ζωνιανών έπαιξε ίσως  το  καλύτερο  φετινό  του  παιγνίδι. Και  στο  ημίχρονο  κέρδιζε  1-0. Ηθελε  "Ψυχή Βαθιά"  πραγματικά για  να  γυρίσεις  το  παιγνίδι  αυτό. Μιά  Ψυχή  που  την είχαν  και  οι  παίκτες  του  ΟΦΙ  και  οι  Φίλοι  του  ΟΦΙ  που  κατέκλυσαν  για  μιά ακόμα φορά φέτος το Βουζουνεράκειο , αλλά  βέβαια  και  οι  Κουρήτες  που δεν σταμάτησαν  δευτερόλεπτο  να φωνάζουν και  να  τραγουδούν.

Είναι  ένας  πραγματικός  Γολγοθάς αυτός ο  φετινός  8ος  όμιλος  της  Γ  Εθνικής. Υπολογίζαμε  ότι  με  νίκη  σήμερα του  ΟΦΙ  θα  ξεκαθάριζε  σε  μεγάλο βαθμό η  υπόθεση  παραμονή , όμως  ήρθαν μη  αναμενόμενα  αποτελέσματα  από  τις ομάδες  που  ακολουθούν. Ετσι  ο  ΟΦΙ  μετά την σημερινή αγωνιστική  απλά  συνεχίζει  να  είναι  τέσσερις  βαθμούς  πάνω από  την ζώνη υποβιβασμού , τρεις  αγωνιστικές πριν τη λήξη  του  πρωταθλήματος . Με ένα  δύσκολο  πρόγραμμα  να ακολουθεί:  AIΓΑΛΕΩ  εκτός , ΚΗΦΙΣΙΑ εντός  , ΜΥΛΟΠΟΤΑΜΟΣ εκτός. Ολοι  καταλαβαίνουμε  τι  θα  σήμαινε  μια  σημερινή  γκέλα.

Ο  ΟΦΙ σήμερα , στο  δεύτερο  ημίχρονο , ήταν  ΟΦΙ.  Με  όλα  εναντίον  του , με  το  σκορ , με την διατησία για μιά  ακόμα φορά , με το τεράστιο  άγχος  να λυγίζει τα πόδια αφού όλοι ήξεραν τι θα σήμαινε μια ήττα σήμερα, κόντρα σε  όλα  αυτά λοιπόν , ο  ΟΦΙ  τον γύρισε τον  αγώνα. Εβαλε δύο παλληκαρίσια  γκολ με τους  Παπαδόπουλο  και  Μπλέντι ,   διατήρησε αμείωτες  τις  πιθανότητες παραμονής του.

Στο  πρώτο ημίχρονο , είναι  αλήθεια ότι  οι  παίκτες  του  ΟΦΙ  ήταν  ιδιαίτερα αγχωμένοι , και  δεχόμενοι  γκολ  πολύ νωρίς  έδειχναν  ανήμποροι  να  αντιδράσουν. Ηταν  τεράστια  η  πίεση και των  χιλίων  φιλάθλων  του  ΟΦΙ  αλλά  και  της  βαθμολογικής κατάστασης. Από  την άλλη  οι  παίκτες  του  Ερμή  τα  έδιναν  όλα. Ηλπιζαν  λέει  σε  σωτηρία  αν  κέρδιζαν. Τελος πάντων , διακαίωμα να πιστεύουν ότι θέλουν. Αλλωστε και μόνο για την φανέλα καλά έκαναν και τα έδωσαν όλα.

Στο  δεύτερο ημίχρονο μίλησε  το  Βουζουνεράκειο. Ηταν  ένα  Βουζουνεράκειο  καμίνι , που  έδωσε την απαιτούμενη ώθηση  στους  παίκτες  του  ΟΦΙ. Οταν  μπήκε  στις  αρχές  του  ημιχρόνου το  γκολ της  ισοφάρισης  με  απ  ευθείας  φάουλ  του  Παπαδόπουλου κανείς  δεν  αμφέβαλε  για την συνέχεια. Συνέχιζε  να πιέσει  ο  ΟΦΙ  σε  ένα φλεγόμενο  Βουζουνεράκειο και  το  2-1  ήρθε  με  πλασέ  του  Μπλέντι. Από  εκεί  και  μετά  , με τους παίκτες του  Ερμή  να τα έχουν χαμένα , νομίζουμε  τους  δόθηκε  χώρος. Εγιναν  απειλητικοί , και  στο  85' , για  πρώτη φορά ίσως φέτος , η τύχη χαμογέλασε τον ΟΦΙ αφού  το κάθετο δοκάρι μας  έσωσε  από σίγουρο γκολ.

Μπράβο  σε  όλους , αγώνα-αγώνα στις  επόμενες τρεις αγωνιστικές , θα  καταφέρουμε την παραμονή.

ΟΦ Ιεράπετρας(Γ. Μάγγος): Πρίφτης, Τσανάι, Καραγιάννης, Πιθαρούλης, Τζελέπης, Μπιταξής, Μπλέντι, Ουζουνογλου, Ντιατά, Παπαδόπουλος, Κορέτα
Ερμής Ζωνιανών (Δ. Βολονάκης): Ανδρεαδάκης (36' λτ. Λιακόπουλος), Κορτσινίδης, Ρουμπάκης, Χατζηβασίλης, Ραπτάκης, Γιακουμάκης, Σκουτέλης, Σταθόγλου, Ηλιόπουλος, Πλουσής