Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2015

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ - ΟΦΙ 0-1. Μόνος πρώτος ...

Αν  και  έκανε  την  χειρότερη  εμφάνιση  για  φέτος   ο  ΟΦΙ   κέρδισε  την  Αναγέννηση  με  1-0. Μια Αναγέννηση  που  μπήκε  στον  αγώνα  αποφασισμένη  να  ταμπουρωθεί  στην  άμυνα  και  ότι  βγεί...Και  αυτό  έκανε. Η  μπάλα  μπορεί  να  παιζόταν  και  τα  ενενήντα  λεπτά  στο  μισό  γήπεδο , ο  Ταρτάλας  μπορεί  να  ήταν  γιά  ένα  ακόμα  αγώνα θεατής , όμως  αυτή  η  αμυντικότατη  στρατηγική  της  Αναγέννησης  αποσυντόνισε  και  εκνεύρισε  τους  παίκτες  του  ΟΦΙ  οι  οποίοι  μέχρι  το  60'  δεν  μπορούσαν  να  μετουσιώσουν  την  εδαφική  υπεροχή  σε  στρωτό  ποδόσφαιρο. Ηταν  νευρικοί , χωρίς  καλή  εναλλαγή  της  μπάλας , χωρίς  σωστές  επιθέσεις.

Στο  60' , και  βλέποντας  την  ώρα  να  περνάει  και  το  0-0  να  μένει , και  οι  ίδιοι  ούτε  καν αξιόλογες  ευκαιρίες  να   χάνουν , έβαλαν  την  μπάλα  κάτω  και  έπαιξαν  γιά  ένα  τέταρτο  το  ποδόσφαιρο  που  ξέρουν , το  ποδόσφαιρο  που  περιμέναμε  να  δούμε. Και  στο  τέταρτο  αυτό  πανικόβαλαν  την  άμυνα  της  Αναγέννησης , έχασαν  δυό  πολύ  καλές  ευκαιρίες  και  έβαλαν  ένα  αριστουργηματικό  γκολ  με  τον  Χρυσοφάκη  στο  76'

Αυτό  ήταν. Η   Αναγέννηση  στα  αμέσως  επόμενα  λεπτά  προσπάθησε  να  ξεμυτίσει  από  την  περιοχή  της αλλά  αν  και  ήθελε  δεν  μπορούσε. Αντίθετα  ο  ΟΦΙ  μέχρι  το  τέλος  του  αγώνα  έχασε  δύο  καταπληκτικές  ευκαιρίες  με  τον  Τοψιδέλη.

Συμπερασματικά  ο  ΟΦΙ  ήταν  χειρότερος  από  τον  ΟΦΙ  των  προηγούμενων  αγώνων  αλλά  και  πάλι  πολύ  καλλίτερος  από  την  σημερινή  Αναγέννηση. Μιά  Αναγέννηση  που  δεν  είχε  νομίζομε  τόσο  σπουδαίο  λόγο  να  παίζει  από  το  πρώτο  λεπτό  τόσο  μαζική  άμυνα .

Ετσι  κι  αλλιώς  πάντως , συνήθως  σε  τέτοια  ντέρμπυ  δεν  βλέπομε  καλό  θέαμα  και  ο  αγώνας  κρίνεται  στο  γκολ. Ομως  συνήθως  διεκδικούν  και   οι  δύο  ομάδες  τη  νίκη  κάτι  που  δεν  το  είδαμε  σήμερα.

Ο  ΟΦΙ  πλέον  , μετά  την  χθεσινή  ήττα  της  ΝΙΚΗΣ ΣΗΤΕΙΑΣ στην  Νεάπολη , είναι  μόνος  πρώτος  την  βαθμολογία.

ΟΦΙ:  Ταρταλας-Τζελεπης-Μιγγας-Μπαριτάκης-Πηγιακης-Πετασης-Σταχτιαρης-Χρυσοφακης-Ξαγοραρης-Φρουζάκης-Χριστάκης (Τοψιδέλης , Δασκαλάκης , Ακαμωτάκης).
ANAΓΕΝΝΗΣΗ : Αλευρας-Χρυσοφακης Γ.-Χρυσοφακης Ρ.-Χατζακης-Ζαμπετάκης-Λαμπρακης-Χαρικιόπουλος-Κοσμιδης-Κουτσοποδιωτης-Λαγουδακης-Δεδελετακης.