Σάββατο 1 Νοεμβρίου 2014

ΟΦΙ-ΚΟΥΤΣΟΥΡΑΣ 3-3. Τα είδαμε όλα...

Οταν  δίνεις  δυό  γκολ  δώρο  στον  αντίπαλο , όταν  χάνεις  τόσες  κλασικές , κλασικότατες  ευκαιρίες  από  αυτές  που  δεν  χάνονται , όταν  έχεις  απέναντι  σου  μιά  διαιτησία  που  ακυρώνει  κανονικό  γκολ  δικό  σου  ως οφσάιτ  και  κατοκυρώνει  ως  κανονικό  γκολ  ένα  οφσάιτ  των  αντιπάλων , όταν συνειδητοποιείς ότι η αντίπαλη  ομάδα  με  μία  ευκαιρία οφσάιτ όλη κι  όλη  σου  έχει  βάλει  τρία γκολ ,  φεύγεις  από  το  γήπεδο  και  δεν  ξέρεις  με  ποιόν  να  τα  πρωτοβάλεις.

Το  δεύτερο  γκολ  του  ΟΦΙ  με  τον  Χριστάκη.

Ηταν  ένας  αγώνας  συγκλονιστικός  όσο  αφορά  την  εξέλιξη  του , με  τον  ΟΦΙ  να  πιέζει  σε  όλο τον  αγώνα , να  δημιουργεί  πάρα  πολλές  ευκαιρίες , να  είναι  κυρίαρχος  του  παιγνιδιού  και  όμως : Ενώ  ο  ΟΦΙ  έχανε  τις  ευκαιρίες , στα  μισά  του  πρώτου  ημιχρόνου  μιά  λάθος  συνεννόηση  του  Τζελέπη με  τον  τερματοφύλακα  Ταρτάλα  , και  ενώ  ήταν  οι  δυό τους  μόνοι  στην  περοχή  του ΟΦΙ , χωρίς  πίεση  από  αντιπάλους , είχε  σαν  αποτέλεσμα  ο   Τζελέπης  με  κεφαλιά να  στείλει  αργά  και  βασανιστικά  στην  μπάλα  στα  δίκτυα. Αυτογκόλ  από  το  πουθενά  και  0-1. Πιέζει  ο  ΟΦΙ  σε  όλο  το  πρώτο  ημίχρονο ,χάνει  πολλά  τετ-α-τετ , βάζει  γκολ  με  κεφαλιά  ο  Χριστάκης  το  οποίο  ακυρώνεται  ως  οφσάιτ  ενώ  ήταν  και  οι  21  πάικτες  σχεδόν  στην  μικρή  περιοχή  του  Κουτσουρά , και  σαν  μην  έφθαναν  όλα  αυτά , στο  τελευταίο  λεπτό  των  καθυστερήσεων  του  πρώτου  ημιχρόνου , σε  μία  αντεπίθεση  του  Κουτσουρά  από  καταφανή  θέση  οφσάιτ  0-2.

Το  3ο  γκολ  του  ΟΦΙ  με  τον  Μπαριτάκη.
Με  δύο  γκολ  στην  πλάτη  τους  , οι  παίκτες  του  ΟΦΙ  στο δεύτερο συνεχίζουν  να  πιέζουν και  να  χάνουν  και  πάλι  καταπληκτικές  ευκαιρίες  με  αποκορύφωμα  μία  απόκρουση  σε  ένα τετ-α-τετ  του  τερματοφύλακα  του  Κουτσουρά  που  δεν  την  βλέπομε  ούτε  σε  αγώνες  superleage. Στα  μισά  του  δευτέρου  ημιχρόνου  το  ρόδι  σπάει  και  η  μπάλα  σε  διάστημα  πέντε  λεπτών  με  κεφαλιές  πρώτα  του  Τζελέπη  και  μετά  του  Χριστάκη  καταλήγει στα δίκτυα και το  σκορ  γίνεται  2-2.

Και  ενώ  το  momentum  της  στιγμής  ήταν  κάτι  παραπάνω  από  ενδεικτικότατο  ότι  ήταν  θέμα  χρόνου  να  μπούν  κι  άλλα  γκολ  στο  τέρμα  του  Κουτσουρά  , στην  επόμενη  φάση  της  ισοφάρισης  , πάλι  από  το  πουθενά , φθάνει  η  μπάλα  από  λάθος  μεταβίβαση  σε  πάικτη  του  Κουτσουρά  με  τον  τερματοφύλακα  του  ΟΦΙ  μακριά  από  την  εστία  του. Στο  σουτ  προς  την  εστία  του  ΟΦΙ  , τρέχοντας  ο  Ταρτάλας  αποκρούει  όπως-όπως  και  στην  επαναφορά  η μπάλα  καταλήγει  σε  επιτιθέμενο  που  κάνει  το  2-3.

Ηταν  μιά  ακόμα  καθοριστική  στιγμή  του  αγώνα. Από  το  πουθενά  το  0-1. Από  το  πουθενά  το  2-3. Οι  παίκτες  του  ΟΦΙ  συνέχιζαν  να  πιέζουν , συνέχιζαν  να  χάνουν  ευκαιρίες. Σε  ανατροπή  εντός  περιοχής  λίγο  μετά  το  2-3 , κέρδισαν  πέναλτυ  και  ο  Μπαριτάκης  έκανε  το  3-3. Συνέχισαν  να  πιέζουν  αλλά  δυστυχώς  το  τέταρτο  γκολ  δεν  ήρθε.

Συμπερασματικά , ένας  καλός  ΟΦΙ  σήμερα  , προδόθηκε  από  δύο  λάθη  του  στην  άμυνα  και  από  την  διαιτησία. Αυτό  είναι  το  ποδόσφαιρο , νομίζομε  ότι  ο  ΟΦΙ  φέτος  , όπως  έδειξε  και  σήμερα  έχει  πολύ  ομάδα .