Κυριακή 17 Νοεμβρίου 2013

ΟΦΙ-ΒΡΑΧΑΣΙ 5-0. Και σασπένς και θέαμα...(0-0 στο 70')

Η  μπάλα  μόλις  έχει  καταλήξει  στα  δίκτυα  από  απευθείας  κόρνερ  του  Σκύβαλου  στο  70' , κάνοντας  το  1-0.
Φαινόταν  ότι  μόλις  μπει  το  πρώτο  γκολ  θα  επακολουθούσε  καταιγίδα , απλά  πέρασαν  70  λεπτά  από  την  έναρξη  του  αγώνα  για  να  μπει . Δεν  ανυσηχήσαμε  ιδιαίτερα  , να  πούμε  την  αλήθεια , γιατί  φαινόταν  ότι  ήταν  θέμα  χρόνου , αλλά  όσο  νάναι  όταν  παίζεις  με  τον  ουραγό (αν  και  δεν  είχε  το  Βραχάσι  τόσο  κακή  ομάδα)  και  είσαι  στο  70΄ 0-0  αρχίζεις  να  αναρωτιέσαι  τι  γίνεται. Ε  όταν  στο  72'  το  σκορ  είναι  πλέον  3-0  , τότε  ξεχνάς  τις  όποιες  απορίες ...

Σε  ένα  αγώνα  λοιπόν  , μονόλογο  για  τον  ΟΦΙ , ο  ΟΦΙ  έμεινε  στο  0-0  στο  πρώτο  ημίχρονο  παρότι  είχε  τρία  τετ-α-τετ  τα  οποία  εύκολα  θα  μπορούσαν  να  πήγαιναν  τον  ΟΦΙ  με  3-0  στα  αποδυτήρια.

Στο  δεύτερο  το  ίδιο  και  πιό  έντονο  σκηνικό , με  τον  ΟΦΙ  εγκατεστημένο  πέριξ  της  περιοχής  του  Βραχασίου , όμως  το  γκολ  δεν  ερχόταν. Ωσπου  για  μιά  ακόμα  φορά  φέτος  ο  Σκύβαλος  έλυσε  το  γόρδιο  δεσμό , και  με  απ  ευθείας  εκτέλεση  κόρνερ  στο  70΄ έκανε  το  1-0. Αυτό  ήταν. Το  αμέσως  επόμενο  λεπτό  έφαγε  άλλα  δύο  γκολ  το  Βραχάσι   , ένα  αυτογκόλ  σε  αναταραχή  στην  μικρή  περιοχή  , και  ένα  με  ωραίο  σουτ  του  Λιλάι. Πέντε  λεπτά  αργότερα  ο  Ακαμωτάκης  με  περίτεχνη  ενέργεια  έκανε  με  πολύ  ωραίο  τρόπο  το  4-0  , για  να  ολοκληρώσει  τον  χορό  των  γκολ  ο  Γιάννης  Μίγγας  στο  85'  με  ωραία  ενέργεια  και  εκτέλεση  από  το  ύψος  της  μεγάλης  περιοχής.

Συμπερασματικά  ένα  εύκολο  ματς πήγε  να  δυσκολέψει  , αλλά  τελικά  επανήλθε  στις  διαστάσεις  που  εξ  αρχής  είχε  για  τον  ΟΦΙ   ο  οποίος  της  Τετάρτη  θα  αντιμετωπίσει  για  τον  θεσμό  του  κυπέλου  την  Αναγέννηση.

Από  τα  χάι-λάιτ  του  αγώνα , το  γεγονός  ότι  οι  Κουρήτες  στο  4-0 ζήταγαν , από  τον  ένα  εκ  των  αγαπημένων  τους  , αμυντικό  μάλιστα , Γιάννη  Μίγγα  να  βάλει  γκόλ , και  αυτός  λίγο  μετά  έκανε  το  5-0.